Wednesday, December 17, 2014

Spoločne pre Vrakuňu? Spoločne pre seba!

Keď som išiel v pondelok z krátkeho, ale o to smutnejšieho zasadania MZ Vrakuňa, tak mi padol do oka ešte neprelepený predvolebný plagát jedného z kandidátov na poslanca v našej mestskej časti. A to hlavné, čo mi skoro vybilo oko, bolo predvolebné heslo jeho pravicovej koalície:

SPOLOČNE PRE VRAKUŇU

S jednou časťou hesla sa dá bezo zbytku súhlasiť, bolo to naozaj spoločne. Zdá sa, že pravicová koalícia, alebo môžeme už povedať pravicový klub (pre jednoduchosť ho budem naďalej označovať skratkou PK) funguje ako dobre premazaný stroj. Na rokovanie prišli spoločne dohodnutí a spoločne pripravení ignorovať akýkoľvek pokus o narušenie ich hegemónie. So zvyškom hesla by som si dovolil polemizovať - pre Vrakuňu? Ak by bola Vrakuňa obývaná len členmi PK a ich voličmi s rodinami, tak možno. Ale podľa posledného sčítania tu žije viac ako 20 000 obyvateľov a nie sú všetci ovce.
Ale k veci. Okrem iného sme na našom druhom zasadnutí volili predsedov a členov komisií. Zástupca PK s nami nezávislými a jedným "nonPK" poslancom hovoril už pred tým a priamo nám oznámil, že šance nášho výberu sú vopred obmedzené, že PK ako "väčšinový" vlastník MZ už rozhodlo.  Snažil som sa namietať a svoje námietky som podporil aj relevantnými argumentami. Márne. Bolo už rozhodnuté. Aj o nás a bez nás. Vyhoveli len v nepodstaných detailoch. Do žiadnej kľúčovej komisie nás nepustili. (Ja som mal prioritný záujem o územnoplánovaciu a Ing. Murcinová o finančnú - márna snaha).

Pred hlasovaním o voľbe predsedov komisií (v tomto volebnom období ich bude len šesť) som požiadal o slovo s tým, že členom PK objasním, že urobia chybu ak jedno predsednícke miesto (v ľubovoľnej komisii) neponúknu nám ostatným.

Svoje tvrdenie som oprel o tri argumenty:
1, Členovia PK majú 80% väčšinu v MZ, čo sú štyri pätiny. Ak by sme brali do úvahy zmysel pre fair play a matematiku, tak jedno kreslo predsedu komisie by malo byť po práve pre nezávislých.
2, Pri komunálnych voľbách som sa umiestnil ako tretí najúspešnejší poslanec a počet mojich hlasov bol vyšší ako jedna šestina tých, čo sa na voľbách zúčastnili. Preto logicky (ale nie politicky) mi malo byť ponúknuté jedno predsednícke miesto.
3, Tretí argument bol len analógiou. Spomenul som toľko kritizovanú stranu SMER - v parlamente má ústavnú väčšinu, ale aj tak ponúkla dve zo štyroch podpredsedníckych stoličiek opozícii (KDH a OLANO)

Ani jeden z argumentov nezabral a nikto na ne ani nereagoval. Veď sa ani nedalo, všetkým bolo jasné, že mám pravdu, ale "prasa" už bolo vopred rozporcované tak, že pre nás ostatných  neexistovala pozvánka.

Ani Paška by sa za nich hanbiť nemusel, PK konalo v mene jeho výroku:

Ak vyhráš voľby, môžeš všetko.

Ale dámy a páni poslanci, nezabudli ste na niečo? To čo vám príde také nepodstatné po voľbách - občan. Však on na takéto "drobnosti" za štyri roky zabudne, no nie?

Aby som nezabudol - Vrakuňa je opäť výnimočná. Pojem boľševizmus alebo boľševik bol doteraz spájaný prevažne s ľavicovo orientovanými stranami. Ale od pondelka tu máme

skupinu dvanástich pravicových boľševikov. 

Napriek svojej bezmedznej naivite dúfam, že niektorí z nich začnú namiesto straníckej servilnej poslušnosti používať vlastný rozum.

Pri voľbe podpredsedov a členov komisií som odmietol post podpredsedu mandátovej komisie lebo na takú malú kosť zo stola PK naozaj nie som odkázaný.

Okrem toho sme schválili starostov plat a oddávajúcich poslancov (aspoň to mi dovolili robiť). Pri odsúhlasovaní odmeny kontrolórke inak dobre fungujúca mašinéria PK zrozpačitela, lebo jeden ich zástupca požiadal o 100% navýšenie jej navrhnutej odmeny. Prešlo to, aj keď sa asi šesť poslancov zdržalo, medzi nimi aj ja, lebo sa k minulosti vyjadriť neviem.

Podrobnosti nájdete onedlho aj na webe Vrakune. Zároveň vás pozývam na ďalšie zasadanie MZ, ktoré bude 27.1.2015. Show must go on!No comments:

Post a Comment