Wednesday, July 20, 2016

Letná hystéria okolo pošty

Bohatá a dotovaná štátna akciová spoločnosť vydiera chudobnú samosprávu. Že je to nemožné? Omyl, u nás vo Vrakuni je možné úplne všetko!
Ako to začalo....

Určite si pamätáte na tie úmorné teplá v lete minulého roku. V Bratislave i na Slovensku bolo toľko  kolapsov, že zrejme prepísali všetky doterajšie štatistiky. Jeden z nich sa odohral aj na pobočke Slovenskej pošty na Rajeckej ulici v Bratislave – Vrakuni a bohužiaľ skončil fatálne.
Spomínaná pošta sídli v prenajatých priestoroch na prízemí obytného domu na Rajeckej ulici. Vlastníkom je Miestna časť Vrakuňa. Dopoludnia tam svieti ranné slnko, ale popoludní, keď je páľava najsilnejšia je celý priestor v milosrdnom tieni. Na druhej strane tu absentuje poriadne vetranie a v lete stoja ľudia v úmornom teple a niekedy aj v smrade (generovanom neumytým náhodným klientom pošty) dlhé minúty, nakoľko sú málokedy otvorené všetky 3 (slovom tri) okienka. Pošta má namontovanú klimatizáciu len v priestore, kde sa zdržujú prepážkové zamestnankyne.

Po tejto smutnej príhode sa Pošta rozhodla namontovať do priestoru pre klientov klimatizáciu, tak ako by to spravil každý rozumný podnikateľský subjekt. Preto bohatá Pošta vyzvala MČ, aby investíciu bez následnej úpravy nájomného zafinancovala. Nakoľko žiadosť nebola podložená správou od hygienika a MČ nemôže svojvoľne sponzorovať bohaté akciovky, tak neuspeli. Pošta bez oznámenia Miestnej časti svojvoľne klimatizáciu namontovala a následne žiadala prefinancovanie tejto svojej investície znížením nájomného po dobu piatich rokov.

V prípade nevyhovenia tejto požiadavke sa Pošta vyhráža zavretím pobočky, čím by sa občanom Vrakune jednoznačne skomplikovala prístupnosť je služieb. Aby zvýšila tlak na Miestnu časť, tak pozvala do svojej pobočky hygienika, ktorý má vyhodnotiť priestor ako nevyhovujúci.

Zamestnankyne pošty rozbehli petíciu za znovunamontovanie klimatizácie, ktorú ľudia húfne začali podpisovať. Bohužiaľ petícia nemá formálne náležitosti splnené, nie je z jej textu ani jasné, komu je adresovaná a preto sa šíria po Vrakuni rôzne fámy a celá situácia sa zbytočne hysterizuje.

Spomínanú pobočku navštevujem aj ja a aj mne samotnému by sa zrušením pobočky situácia skomplikovala. Nehovoriac o potrebách starších spoluobčanov, ktorí nemajú iné možnosti len ako platiť svoje záväzky na pošte.


Ale vec má aj inú stránku, ktorú si niektorí, bohužiaľ aj niektorí poslanci MČ Bratislava – Vrakuňa neuvedomujú:

1, Slovenská pošta je akciová spoločnosť, teda spoločnosť založená za účelom vytvárania zisku. A keďže sme počas zamatovej revolúciu okrem iného odšrngali aj rovnosť rôznych foriem podnikania, majetku atď, tak podľa tohto vzorca musíme zaplatiť klimatizáciu a Číňanovi, ktorý má svoj obchod oproti! Len na okraj, Pošta predáva na svojich pobočkách veľa výrobkov, ktoré s jej pôvodnou činnosťou vôbec nesúvisia, napríklad nafukovacie rukávy pre deti, detské bazéniky..... pôvodom z Číny J. Čiže je podnikateľ ako každý iný! Ako aj ten krčmár odvedľa.

Opravujem sa. Nie je podnikateľ ako každý iný. Iný by už dávno skrachoval. Zneužíva svoje monopolné postavenie na trhu. Aj vám sa už stalo, že ste našli v schránke žltý lístok, hoci ste boli doma? Veľakrát sa poštové doručovateľky ani neobťažujú zazvoniť. Za posledný mesiac sa mi dva krát stalo, že mi nedoručili list s odôvodnením, že sa jedná o nadrozmernú zásielku (bolo to veľké asi ako ruská zmrzlina a vážilo to 300g.) Za čo platíme také vysoké poštovné??

2, Slovenská pošta je bohatá spoločnosť, ktorú podporuje štát. Opravte ma ak sa mýlim, ale táto spoločnosť má obrat cca 292 miliónov Eur a zisk 2,2 milióna Eur, tak si nemyslím, že sa musí prikláňať k takýmto formám jednania. Alebo šetrí, aby bolo na luxusné limuzíny pre jej vrcholový manažment? Či  treba dať dokopy 27 miliónov pre BONUL? Slovenská pošta nie je z minulého storočia, ale správa sa ako feudál. Ako monopolný poskytovateľ niektorých služieb diktuje svoje predpisy, väčšinou úplne nezmyselné, diktuje ceny, ktorým sa nedá vyhnúť, núti svojich radových zamestnancov pracovať za smiešne mzdy.....

Nebolo by lepšie otvoriť úplne trh a sprivatizovať Slovenskú poštu? Všimli ste si, čo to spravilo s Telekomunikáciami? Koľko ste platili štátnemu Eurotelu v sieti NMT? A teraz vám tento istý poskytovateľ ponúka jednu minútu za 2 centy. To urobil trh, ten trh ktorý sme chceli nastoliť pádom regulovanej ekonomiky. Viem, nie vždy je to prospešné, ale v tomto prípade by išlo určite o zisk občana.

3, Najlepšie nakoniec. Pošta žiadala od MČ sumu vo výške 18 275,20 Eur za dve klimajednotky. Nie som odborník na klimatizáciu, preto som si našiel na internete údaje. Postačujúca je jedna 10kW jednotka, ktorá by mala uchladiť priestor 400m3, nakoľko spomínaný priestor nemá ani polovičný objem. Jedna takáto jednotka sa predáva okolo 2500€, na montáž rátam okolo 1000€. A nech je tam aj 100% rezerva, tak to nebude tých 18 000 €, čo zaplatil pán inžinier V.Ž., referent oddelenia investičnej výstavby Slovenskej pošty firme Renoving sro. Bratislava. Alebo bolo v tej zákazke schované aj niečo iné?

V mailovej diskusii s ostatnými poslancami som pre dobro občanov navrhol namontovať klímu, ktorú zakúpi MČ za reálne prostriedky, bez rôznych provízií rôznym referentom, avšak až po správe od hygienika. Následne navrhujem túto investíciu previezť s rozpočítaním na 10 rokov do nájomného, nakoľko táto bohatá akciovka má u nás asi polovičné nájomné oproti komerčnému.

Celá táto kauza ma priviedla k úvahám nad stavom pošty ako takej. Je bez diskusií, že ju stále potrebujeme, lebo elektronizácia verejnej správy ide rýchlejšie v krajinách tretieho sveta ako v štáte, ktorý je členom EU. Na Estónsko môžeme pozerať len ako na sci fi film, ktorý nebudú žiť ani naše deti.

Ako všade prioritným sa javí vzdelávanie. Normálne ma rozčuľuje, keď ľudia v strednom veku chodia platiť svoje účty na poštu a zdržujú tam ostatných. Naša digitálna gramotnosť je zrejme veľmi nízka a čo je zarážajúce  aj u mladšej populácie. Keď vedia chytať pokémonov, tak sa snáď naučia aj ovládať internet banking. Dnes, keď sú na faktúrach QR kódy, tak účet zaplatí z telefónu aj úplný antitalent. Ja nemám ďaleko do dôchodku, ale na poštu idem len ak ma poštárka nezastihne s doporučeným listom, aj to mám koprivku z toho, že tam vystojím jamu.

Iste sú aj občania, ktorý sa to už zrejme nenaučia a to ma privádza k technológiám. Kto mal do činenia s poštou v priemerne rozvinutej a normálnej krajine, tak si určite všimol automaty. Cez automaty sa posielajú listy, dajú sa platiť účty. Ide to kartou aj v hotovosti. Keď Tesco zaviedlo samoobslužné pokladne, prečo to nemôže spraviť taký gigant ako je pošta? Ľudia sa to naučia obsluhovať  rýchlejšie ako internet banking. A potom to jedno jediné otvorené okienko bude mať svoj zmysel.


Tento krok by si však vyžadoval trochu strategického plánovania a zdravého rozumu, čo sú v štátnom molochu veci zrejme úplne neznáme.

No comments:

Post a Comment