Friday, August 19, 2016

Pat a Mat zo SMERu

Každý z nás pozná tie milé postavičky, ktoré bavia všetky vekové kategórie svojou nešikovnosťou. Ale ak sa takíto dvaja „odborníci“ vyskytnú v parlamente, už sa môže jednať o všeobecné ohrozenie.Nepatrím medzi ľudí, ktorí si kopnú do niekoho len preto, lebo je to v móde, alebo, že sa to patrí v societe ľudí v ktorej žijem. Na Slovensku je skoro spoločenská povinnosť nadávať na tú stranu, ktorá je práve u moci. Nadávali sme na komunistov, potom na mečiarovcov, dzurindovcov a teraz je našou svätou povinnosťou nadávať na smerákov.
Teda, nie, že by nebolo za čo. V poslednom čase vyplávalo dosť faktov z bačovania našich kapitalistických ľavičiarov na povrch, ktoré nás k tomu provokujú. V tomto blogu by som chcel verejnosť upozorniť na dilentantizmus nielen dvoch popletených smeráckych primátorov, ale aj nášho zákonodárneho zboru ako celku.
Jedná sa o Zákon č. 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku za rozvoj a o zmene a doplnení niektorých zákonov, účel ktorého si môžeme prečítať v jeho dôvodovej správe:

"Zámerom tohto zákona je, aby na miestach kde vznikne na základe stavebného rozvoja územia potreba vybudovania sociálnej a technickej infraštruktúry, plnil poplatok tri základné funkcie - prijímovú, rozvojovú, protikorupčnú.Predmetom spoplatnenia je určitý druh stavebnej činnosti, ktorý jednotkám územnej samosprávy vyvoláva ďalšie náklady."

Ak sa to takto podá, napodiv to znie celkom múdro a zmysluplne. Bohužiaľ skutočnosť je absolútne odlišná.

Iniciátor tohto dielka je pán poslancoprimátor Ing. Igor Choma, ktorý sa po rokoch strávených v kresle generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá nám tak rýchlo a lacno stavia životu dôležité tepny našej ekonomiky, ocitol za drevenými dverami so Slotovým menom. Je to človek, ktorý presne vie, čo chce, tvrdí o ňom Nový čas, aj keď v tomto prípade sa jednalo o služobné autíčko. Tiež sa o ňom vie, že je rodinne založený.

Druhým, ktorý len zrejme prilepil svoj podpis pod tento paškvil, bez toho, aby vôbec tušil čo podpisuje, je bývalý minister zdravotníctva, dnes už tiež poslancoprimátor Richard Raši. Zrejme tiež odborník na všetko, ktorý má okrem rodnej strany rád aj svojich spolužiakov,  momentálne útočí na svojich občanov  podaním trestného oznámenia.

Nech čitateľ uzná sám, či sú takíto PatMat-ovia schopní navrhnúť niečo, čo by malo hlavu a pätu. Okrem toho, som presvedčený, že oni to ani nepísali, a Raši to určite ani nečítal. Zákon, ktorý začne platiť na začiatku tohto novembra má toľko dier ako správny ementál. Inštitút Urbárneho Rozvoja k tomu vypracoval podrobnú analýzu. Pre tých, ktorý nemajú toľko času na štúdium odporúčam blog Olivera Tomana.

Fascinujú ma dve najväčšie perly toho zákona.

1, Tí, ktorí budú chcieť mať svoje nové bývanie v skromnom bytíku budú musieť poplatok zaplatiť, ale tí solventnejší, ktorí budú mať dosť prostriedkov na investíciu do rodinného domu do 150m2,  sa poplatku vyhnú.
2, Rekonštrukcia bytového domu, napríklad zateplenie podporované štátnymi inštitúciami a celou EU je dôvodom na vyrúbenie poplatku. V tomto prípade je už namieste preveriť mentálnu integritu ako navrhovateľov zákona, tak aj všetkých tých, čo ho schválili!
Perlami sa to tam len hemží, napríklad ak v katastri malej obce postaví zahraničný investor svoju prevádzku, tak miestny starosta si po vzore Chomu môže u Malchárka objednať takú istú audinku. Neviem, že by toto bol ten účel?

Týmto nariadením nepotrestáme „zlých developerov“, tí stavajú len to, čo im v stavebnom konaní prejde. Takže nadávať na zahusťovanie a zlú infraštruktúru môžeme len starostom a primátorom. Zavedením tohto poplatku sa okrem iného prenesie ťarcha platby na konečného užívateľa – teda občana, developer mu to posunie ako položku na faktúre. A okrem toho sa mestá a obce môžu rozlúčiť s tzv. vynútenými investíciami, dostanú jednoducho zákonom stanovené výpalné, ktoré kto vie kde skončí. Som si absolútne istým že v rozvoji infraštruktúry to nebude.

Zaregistroval som vznik iniciatívy „Bývanie pre mladých“, ktorá sa snaží upozorniť spiacu slovenskú väčšinu na nebezpečenstvá plynúce z tohto zákona. Problém bývania sa týka najmä mladých ľudí, ktorí ak zostanú na Slovensku, chcú žiť svojim vlastným životom. Pri akútnom nedostatku nájomných bytov, je jediným riešením upísať sa hypotekárnemu diablovi na polovicu života. Tento poplatok im túto dobu ešte predĺži. Tak sa potom nečudujme, že odídu žiť tam, kde sa to dá.

Jediné s čím kategoricky nesúhlasím je ich žiadosť o odpustenie poplatku pre mladých do 35 rokov. Myslím, že zvýhodnených skupín už naši politici vygenerovali dosť. Je to taký istý nezmysel ako vlaky zadarmo, lebo zadarmo nie je nič.

To fakt musí všetko zaplatiť pracujúci heterosexuálny ateista v strednom veku, slobodný,  bezdetný, príslušník väčšinovej populácie?
(nehodiace sa škrtnite, alebo hodiace sa pridajte)

A čo keď povie – NIE?


Potom čakajte páni revolúciu, a tá už nebude zamatová.....


No comments:

Post a Comment